Archives

Říj02

Detail

 zimní turistika  běžky  výhledy
 Chřiby  historie

Více

V horském pásmu Chřibů se nachází nově vyznačená běžecká trasa ideální pro ty, kteří se rádi kochají přírodou, rozhledy a mají rádi historii. Výlet na běžkách můžete zkombinovat i se sjezdovým lyžováním v obcích Stupava, Břestek a Osvětimany.

Trasa začíná u železničního nádraží v Bohuslavicích u Kyjova, vede přes Moravanské louky, parkoviště u Křížku, pískovcové skalisko Kozel a zříceninu Stříleckého hradu. Pokračuje přes motorest Samota, Buchlov kámen, Brdo, Bunč, Komínské skály a Budačinu. Trať končí u lávky pro pěší přes řeku Moravu u Otrokovic, na okraji lesa s názvem Tresný.

Trasa měří 45 km

Skalní útvar s názvem Buchlov kámen nebo také Velký Buchlovský kámen se nachází asi 3 km severně od hradu Buchlov. K jeho vzniku se váže legenda o mlynáři, o jehož dceru se ucházel čert. Aby jej odradil, dal mlynář čertovi úkol, aby do prvního ranního zakokrhání přinesl balvan velký jako jeho mlýn. Čert si chtěl úspěch pojistit, a tak zardousil všechny kohouty v okolí až na jednoho, kterého ukryla mlynářka. Když pak ráno viděla, jak se čert s velkým balvanem blíží, vypustila kohouta, který zakokrhal. Čert kámen upustil a ten dopadl na místo, kde stojí dodnes.

Říj02

Detail

 lyžování  10 sjezdovek  čtyřsedačková lanovka

Více

V Javornicích, na pomezí Slovenska a České republiky, se nachází populární lyžařský areál na Kohútce, kde si zimní sporty užijí jak dospělí, tak děti. Najdete zde 10 sjezdovek různých náročností včetně jedné černé, středisko se navíc může pochlubit první čtyřsedačkovou lanovkou ve Zlínském kraji.

Sjezdovky jsou upravovány a v případě potřeby také technicky zasněžovány, k dispozici je parkoviště v Čertově.

Od Luhačovic cca 63 km.

Skipas je platný také pro skiareály Vítkovice a Razula.

Říj02

Detail

 zimní turistika  běžky  náročné i nenáročné trasy

Více

V okolí Vsetínských vrchů najdete krásné udržované stopy v celkové délce přes 100 km – nenáročné trasy v údolí Vsetínské Bečvy mezi Vsetínem a Velkými Karlovicemi a jen o něco náročnější mezi Solání a Vsackým Cábem na hřebeni Vsetínských vrchů. Na hřebeni Vsetínských vrchů se nachází celkem 64,5 km upravovaných běžeckých tratí, které čekají jen na vás.

Hlavní hřebenovka – magistrála: Vsetín – Dušná – Chata Vsacký Cáb – Ptáčnice – Lušová – Beskyd – Šerhovny – Vsacká Tanečnice – Soláň a dále na Bumbálku /Třeštík/ nebo opačně.

Hřeben Vsetínských vrchů: Vsetín – Dušná – Vsacký Cáb – Soláň – Třeštík – U Tabulí.

Běžecké okruhy v okolí horské chaty Vsacký Cáb.

Běžecké okruhy Razula – Velké Karlovice.

Hlavní hřebenová magistrála měří 52 kilometrů.

Trasy na významných místech lemuje 25 dřevěných odpočívadel, dvě velké mapy na parkovištích Tesák a Troják a celkem 22 velkoplošných panoramatických map.

Říj02

Detail

 lyžování v Beskydech snowtubing
 lyžařská škola sáňkařská louka
 snowpark pro segway vozítka běžkování
 půjčovna lyží termální bazén
 vyjížďky na saních tažených koňmi

Více

Chráněná krajinná oblast Moravskoslezských Beskyd a Javorníků nabízí špičkově vybavený lyžařský areál s nejmodernějšími vleky. Ve Ski areálu Razula najdete čtyři sjezdovky a snowpark. Hlavní sjezdovka Razula měří 1 km a má převýšení 210 metrů. Rodiče s dětmi mohou využít mírnější 350 metrů dlouhou sjezdovku Horal, kde v zimě funguje také lyžařská školka a snowtubing.

Novinkou slibující velký kopec zábavy je sáňkařská louka a snowpark pro segway s možností jejich zapůjčení. U horní stanice vleku Razula můžete také naskočit na běžeckou stopu vedoucí k hotelu Horal. Značeny jsou zde i další běžecké tratě (např. rozcestí Soláň – Machůzky – hotel Galik – hotel Horal – U Tabulí). Všechny stopy jsou upravovány a celkem měří více než 30 km.

Ti, kteří milují romantiku a chtějí si odvézt zážitek jako z pohádky, by si zde neměli nechat ujít možnost projíždky po okolí na saních tažených koňským spřežením.

Zaparkovat můžete pohodlně v areálu přímo pod svahem a jezdí sem také skibus na trase Kroměříž-Zlín-Velké Karlovice.

Z Luhačovic cca 60 km

Lyžaři mohou zrelaxovat unavené svaly v termálních bazénech s vodními atrakcemi v hotelu Horal. Hodinu v něm máte zdarma ke každému celodennímu nebo půldennímu skipasu.

Ski areál Razula propojuje společným skipasem 6 lyžařských areálů: KohútkaKyčerka, Karolinka, Jezerné a Machůzky.

Říj02

Detail

 bruslení

Více

Stadion Luďka Čajky ve Zlíně v zimních měsících otevírá své brány všem, kteří milují prohánět se po ledové ploše na bruslích. K tomu nabízí i broušení bruslí, tvarování hokejových bot na přání zákazníka a nýtování bruslí.

Od Luhačovic cca 22 km.

Stadion byl pojmenován v roce 1990 po zlínském hráči Luďkovi Čajkovi, který tragicky zemřel při utkání v Košicích.

Říj02

Detail

 lyžování snowpark
 lyžařská škola snowtubing

Více

Na lyžařském svahu ve Zlíně si přijdou na své jak lyžaři, kteří tu najdou upravované sjezdovky, tak snowboardisti, pro které je určen snowpark s překážkami a umělými skoky. Parkoviště pod svahem je neplacené, nachází se zde i skiservis a Igloo bar, kde se můžete po jízdě občerstvit.

Na svahu jsou vleky pro dospělé a dva pásy pro děti. Své ratolesti můžete svěřit do péče instruktorů lyžování a snowboardingu v lyžařské škole. Lyžovat se zde dá i ve večerních hodinách na osvětleném svahu.

Od Luhačovic cca 22 km.

Děti se tu navíc mohou vyřádit i na snowtubingové dráze.

Říj02

Detail

 zimní turistika  běžky  nenáročné trasy

Více

Slavičín se rozkládá mezi Vizovickými vrchy a masivem Bílých Karpat. Je to kopcovitý kraj plný lesů, rozlehlých luk, dolin, říček a výhledů, které berou dech. Na běžkách se zde můžete vydat po modré nebo červené trase, k dispozici je také stopa v lesoparku.

Modrá trasa vede přes louky s výhledy na celé město a okolí. V tom správném zimním počasí je tato trasa jednou z nejkrásnějších. Pojedete směrem sídliště Malé Pole – od garáží u SBD Obzor nebo od kotelny – na horizontu předete hlavní silnici do Valašských Klobouk a dále pokračujete směrem k vodojemu, kolem lesa „Řeháku“ k rybníku. Po hrázi rybníka se dáte kolem zahrádkářské kolonie směrem na Lipovou.

Červená trasa je kratší, ideální jako odpolední výlet. Vychutnejte si krásnou zimní scenérii cestou do Lipové, můžete také sjet směrem k pramenu Tatarka a odtud se vrátit zelenou trasou do Slavičína.

Trasa lesoparkem vede okolo potoka Lukšínky a zpět nebo směrem Radašovy a Lipová. I tady můžete cestou odbočit k sirnému prameni Tatarka, jehož historie sahá do období turecko-tatarských vpádů.

Modrá trasa měří 9 km

Červená 7 km

Trasa lesoparkem měří 9 km

U pramene Tatarka se nachází významná archeologická lokalita se slovanskými mohylami.

Říj02

Detail

 zimní turistika běžky  středně náročná trasa

Více

Nazujte běžky a vydejte se bílou stopou k poutnímu místu Malenisko, odkud se můžete kochat pohledem na Provodovskou dolinu. Pak vás čeká stoupání k zříceninám hradu Starý Světlov a kolem vrchu Komonec se vrátíte zpět do Pozlovic. Trasa vede směrem: Pozlovice (u Vegy) – okruh Vega – cyklotrasa 5056 – Provodov (Malenisko) – Podhradí (Starý Světlov) – okruh Vega a zpět.

Trasa měří 13 km

Malenisko je významným poutním místem. Zdejší kostel je zasvěcen Panně Marie Sněžné, ale je zde uctívána také místní Panna Maria Provodovská. Vedle kostela stojí novodobý oltář pro bohoslužby pod širým nebem a nedaleko se nachází kaplička se studánkou se „svatou vodou” (její zázračný pramen je údajně pod oltářem kostela). Od kapličky vede Křížová cesta na vrchol hřebene.

Říj02

Detail

 zimní turistika  běžky
 středně náročná trasa  zřícenina hradu Sehrad

Více

Pokud vás kromě běžkování zajímá i historie, vydejte se po trase směrem na Horní Lhotu, kde kromě krásné přírody narazíte také na zříceninu hradu Sehrad z 13. století. Kudy pojedete: Pozlovice (u Vegy) – okruh Vega – Horní Lhota (Hory) – Horní Lhota (Sehrad) – Horní Lhota (Tutkovské sedlo) a zpět.

Trasa měří 11 km.

Pověst praví, že nedaleko Sehradu v malém jezírku kdysi vodník topil selata.

Říj02

Detail

 zimní turistika běžky  nenáročná trasa

Více

Krásný výhled a snadný terén – to je ideální kombinace k nenáročné projížďce s přáteli či rodinou. Trasa vede: Velký Ořechov – Velký Ořechov (Doubí) a zpět – Dobrkovice (pila) a zpět. Pokud by se vám to snad zdálo málo a toužili jste po běžkařském přídavku, můžete si trasu prodloužit: Velký Ořechov – Velký Ořechov (Doubí) a zpět – Kelníky a zpět.

Trasa měří 13 km.

V Dobrkovicích najdete barokní sochu sv. Jana Křtitele z r. 1744, jednu z nejkvalitnějších sochařských prací ve zlínském okrese. Je chráněnou kulturní památkou.

Říj02

Detail

 zimní turistika  běžky
 Zálesí  nenáročná trasa

Více

Luhačovské Zálesí je oblíbeným zimním cílem milovníků běžkování. Čekají tu na vás kilometry upravených stop, které se vinou zasněženými kopečky a nabízí tu nejkrásnější zimní scenérii. Tato trasa vás provede Pozlovicemi a také vás vezme do hor pod vrch Komonec či Starý Světlov. Konkrétně: Pozlovice (u Vegy) – Pozlovice (u kostela) – Pozlovice (u hotelu Niva) – Pozlovice (u kostela) – Pozlovice (u Vegy) – okruh Vega – cyklotrasa 5056 – Luhačovice (Řetechov) a zpět.

Trasa měří 10 km.

Komonec leží ve výšce 672 m.n.m., což je nejvyšší bod okolí Luhačovic.

Zář26

Detail

Lázeňská perla Zlínského kraje  Vyvěrá zde 17 léčivých pramenů
 Jedinečná architektura Dušana Jurkoviče  Ideální pro wellness pobyty
 Kulturní i sportovní vyžití

Více

Luhačovice si zamilujete. Malebné město leží v jihovýchodní části České republiky ve Zlínském kraji a jsou největšími lázněmi Moravy. Proslulé jsou přírodními léčivými prameny s tradicí lázeňské léčby dýchacích cest, trávicího ústrojí, diabetu a pohybového aparátu, ale také svým vlídným počasím a příjemným prostředím spojujícím krásy přírody s krásami architektury.

Vyvěrá zde 16 hydrouhličitanochlorido-sodných kyselek a 1 sirný pramen, které obsahují velké množství tělu prospěšných rozpuštěných minerálních látek. Po cestě k nim se můžete kochat unikátními stavbami lidové secese, jejichž autorem je známý architekt Dušan Jurkovič. Město nabízí široké kulturní i sportovní vyžití, a tak si tu to své najde skutečně každý, nejen fanoušci wellness. Kdo jednou Luhačovice navštíví, bude se sem rád a často vracet.

30 km ze Zlína

87 km z Olomouce

114 km z Brna

161 km z Bratislavy

316 km z Prahy

Největším luhačovickým pokladem je přírodní léčivá minerální voda Vincentka. Ta se pila dokonce až na císařském dvoře a ve vídeňských kavárnách. V Luhačovicích ji můžete ochutnat teplou i studenou a vydat se na exkurzi do plnírny lahví.